no-img
فایل پرشین

الکترونیک مولکولی – فایل پرشین


فایل پرشین

ادامه مطلب

DOC
الکترونیک مولکولی
doc
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷
حجم فایل : 3 مگابایت
27,000 ریال
تعداد صفحات : 28
27,000 ریال – خرید

الکترونیک مولکولی


فهرست موضوعی:

 

چکیده

فصل اول: الکترونیک مولکولی

برنامه های کاربردی از لایه نازک الکترونیک مولکولی

فصل دوم: الکترونیک تک مولکولی

بخش اول: مفهوم الکترونیک تک مولکولی

انتقال الکترون ها از طریق  تک مولکول عوامل موثر در مقاومت بتن

محاصره کولن

ترازهای فرمی از الکترودها و مرز اوربیتال مولکولی

بخش دوم: تکنیکهای اندازه گیری رسانایی الکترون منفرد

روش اسکن پروب ( کاوشگر )

بخش سوم: شکست محل اتصال مکانیکی کنترل شده

بخش چهارم: دیگر اتصالات تک مولکول

فصل سوم:تک مولکول

سیم های مولکولی

ترانزیستور

رکتیفایر

سوئیچ های مولکولی

گیت های منطقی مولکول

نتیجه گیری

چکیده:

 

علم الکترونیک دارای دو جهش بسیار بزرگ در تاریخ کوچک اما بسیار پر تلاطم خود است.
۱. ساخت ترانزیستور
۲. ساخت اولین مدار مجتمع شامل یک خازن و مقاومت و ترانزیستور

الکترونیک مولکولی یک رویکرد جدید است که به مواد اولیه و اصول عملکرد جدید نیاز دارد و می‌توان گفت انگیزه‌ای برای شناخت و استفاده از آنچه در مولکول‌های مواد اتفاق می‌افتد است. در مقیاس‌های کوچک تر از نانو، ایده استفاده از یک یا چند مولکول به‌عنوان یک سوئیچ به‌نظر بسیار جالب‌تر از بررسی بن‌بست‌های ماسفتی می‌باشد. این کار علاوه بر کوچک شدن ابعاد سرعت را بسیار زیاد کرده است همچنین ارزان‌تر است و بالطبع آن روش‌ها و پیچیدگی‌ها بسیار دشوار می‌شود. (الکترونیک مولکولی هنوز در حال تحقیق در مورد روش‌های ساخت می‌باشد. که به‌نظر می‌رسد به زودی بر آن غلبه و به سمت ساخت مدار مجتمع با این تکنولوژی برود)

همان طور که مي‌دانيم روش ليتوگرافي نوري براي ساخت مدارات الکترونيکي مجتمع با چالش‌هاي اساسي و جدي روبرو شده است. محدوديت‌هاي فناوري از يک سو و چالش‌هاي کوانتومي از سوي ديگر توسعه‌ي نانوالکترونيک را با دشواري روبرو کرده است . در اين ميان دانشمندان به ايده‌ها و روش‌هاي جايگزين و جديدي مي‌انديشند که محدوديت‌هاي روش ليتوگرافي نوري را ندارد. يکي از اين روش‌ها، ساخت و استفاده از مولکول‌هايي است که رفتاري مشابه رفتار کليد زدن ترانزيستورها داشته باشند. در واقع دانشمندان قصد دارند با طراحي، ساخت و استفاده از اين مولکلول‌ها، آن‌ها را جايگزين ترانزيستورهاي سيليکوني کنند. اين ايده را الکترونيک مولکولي مي‌گوييم. اين رفتار مي‌تواند مبنايي براي پردازش اطلاعات در رايانه‌ها و ذخيره‌ي اطلاعات در حافظه‌ها قرار گيرد .

مولکول‌هايي که در الکترونيک مولکولي مورد استفاده قرار مي‌گيرند بايستي شرايطي داشته باشند. اين مولکول‌ها بايد داراي دو شکل متفاوت باشند که توسط يک محرک خارجي نظير نور يا ولتاژ تغيير شکل دهد. اين تغيير شکل بايد برگشت‌پذير هم باشد. در واقع مولکول در يک حالت به عنوان صفر (zero) و در يک حالت به عنوان يک (one) رفتار مي‌کند. رفتار برگشت‌پذيري مولکول هم بايد بسيار سريع باشد به گونه‌اي که بتواند در مدارات الکترونيکي مجتمع، مفيد واقع شود. همچنين پايداري و مخصوصا پايداريِ گرمايي نيز عامل مهمي است. يعني اين مولکول‌ها در برابر تغييرات دمايي نبايد از شکلي به شکل ديگر تغيير شکل دهنددرباره نویسنده

همکاری درفروش 1455 نوشته در فایل پرشین دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *