no-img
فایل پرشین

تحقیق درباره روش های تهیه کمپوست – فایل پرشین


فایل پرشین

ادامه مطلب

DOC
تحقیق درباره روش های تهیه کمپوست
doc
مهر ۲۰, ۱۳۹۷
حجم فایل: 20کیلوبایت
34,000 ریال
تعداد صفحات:24
34,000 ریال – خرید

تحقیق درباره روش های تهیه کمپوست


الف) روش دستی : معمولاًٌ برای تهیه کود آلی در مناطق کم جمعیت مانند روستاها از این روش استفاده می شود. و از آنجایی که بهترین روش دفع زباله در مناطق روستایی تهیه کود از زباله است. می تواند مورد توجه بسیاری از روستائیان قرار گیرد، که خود به چندین روش تقیسم می شود. که به اختصار عبارتند از :
روش بنگالو : در ایـن روش کـودسـازی بـه طریقه بی هوازی انجام می شود. گودال هـایی بـه عـمـق ۹۰ سانتی متر و عرض ۱٫۵-۲٫۵ و طول ۱۰ – ۴٫۵ متر حفر می شوند. حداقل فاصله این گودال ها با آخرین منطقه مسکونی محل نباید کمتر از ۸۰۰ متر باشد. فرآیند کودسازی بدین طریق است که، ابتدا لایه ای از زباله به ضخامت حدود ۱۵ سانتی متر را در کف گودال پخش می کنند و روی این لایه به ضخامت ۵ سانتی متر مدفوع می ریزند. سپس به تناوب لایه های به ضخامت ۱۵ سانتی متر زباله و ۵ سانتی متر کود انسانی می افزایند، تا به سطح بالای گودال برسد. لایه آخر (بالایی) بایستی با ضخامت ۲۵ سانتی متر از زباله باشد. سپس خاگ کنده شده را بر روی زباله بالایی به ضخامت ۶۰-۴۵ سانتی متر می ریزند و آن را کاملاً می پوشانند. در نتیجه عمل باکتری ها در مدت یک هفته گرمای قابل ملاحظه ای در توده کمپوست ایجاد می شود که تا ۲ الی ۳ هفته ادامه می یابد، که موجب تجزیه مواد می شود و همه عوامل بیماری زا و انگلی را نابود می کند. در پایان ۴ تا ۶ ماه کار تجزیه تکمیل می شود. کود حاصله ماده ای است که کاملاً تجزیه شده و بدون بو و بی ضرر می باشد.
و ارزش کودکی آن برای زمین های کشاورزی بسیار مناسب است. استفاده از این روش برای جمعیت های بالای ۱۰۰ هزار نفر توصیه نمی شود.
– روش چاله ای : این روش معمولاً برای دفع زباله به صورت خانوادگی مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که چاله هایی معمولاً با عمق ۱ متر کنده می شوند. سپس، پسمانده های غذایی، فضولات حیوانی و برگ درختان را در این چاله ها ریخته و در پایان هر روز روی آن را با خاک می پوشانند. تعداد این چاله ها بایستی از دو عدد کمتر نباشد، چرا که پس از پر شدن و بستن یکی از آنها بتوان از دیگری استفاده نمود. در مدت ۵ تا ۶ ماه، زباله تبدیل به کود می شود. که برای مصرف در کشاورزی به عنوان کود بسیار مناسب می باشد. این روش در جوامع روستایی، کارساز و نسبتاً ساده و عملی است.
– روش حوضچه ای : مواد آلی زباله را جدا کرده، سپس برای تجزیه، آنها را در حوضچه هایی قرار می دهند که اصولاً اندازه این حوضچه ها به طور معمول ۹-۲ متر طول، ۲٫۵-۱٫۵ متر عرض و ۱ متر عمق دارد. این حوضچه ها به فاصله یک دیوار بتونی در کنار هم ساخته می شوند.درباره نویسنده

همکاری درفروش 1327 نوشته در فایل پرشین دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *