no-img
فایل پرشین

تحقیق در مورد کنجد – فایل پرشین


فایل پرشین

ادامه مطلب

DOC
تحقیق در مورد کنجد
doc
مهر ۲۰, ۱۳۹۷
حجم فایل: 14کیلوبایت
21,000 ریال
تعداد صفحات:13
21,000 ریال – خرید

تحقیق در مورد کنجد


گیاهی است یکساله و به ارتفاع بالغ بر یک متر که قسمت فوقانی ساقه آن پوشیدهاز کروک ولی قسمتهای تحتانی ، عاری از آن می باشد. برگهای آن در ناحیه قاعده ساقه ، دارای وضع متناوب ولی در قسمت های انتهائی آن ، متقابل است. پهنک برگهای آن در ناحیه مجاور راس ساقه ، شکل بیضوی دراز و نوک تیز دارد ولی در قاعده ساقه پهن تر است.
گلهای آن که بطور منفرد درکناره برگهای قسمت انتهایی ساقه ظاهرمیگردد عموما نر _ ماده، زیگورف، مرکب از قطعات ۵ تائی و به رنگ سفید یا قرمز است. چار پرچم دارد که ۲ تای آن بزرگ و ۲ تای دیگر کوچک می باشد. میوه اش پوشینه (کپسول) ومحتوی دانه های کوچک ، مسطح و بیضوی است.
قسمت مورد استفاده کنجد، دانه های آناست که از آن در منطقه وسیعی از نواحی حاره مخصوصا هند، استخراج روغن بعمل می اید. رنگ دانه کنجد بتفاوت بر حسب واریته های مختلف گیاه ، ممکن است سفید، حنائی ، قهوه ای سیاه و ابلق باشد.
واریته های مختلف کنجد در هند، علاوه بر گونه اینکه ذکر شد به گیاه دیگری نیز به نام S.radiatum Sch . Tho تعلق دارند.
ارزش دانه گیاهان مولد روغن کنجد و مشخصات گیاه مولد آنها به شرح زیر است:
۱_ دانه های سفید _ واریته مولد دانه های سفید، برگهای پهن به رنگ سبز روشن با پهنک منقسم به لوبهای نامنظم دارد. گلهای آن به رنگ گلی یا سفید مایل به گلی ولی در هر حال روشن تر از واریته های دیگر است. در این واریته ، رنگ دانه سفید خالص یا کمی مایل به خاکستری است. دوره نمو گیاه مولد اینگونه دانه ها، خیلی کوتاه و حداکثر ۴ ماه است.
۲_ دانه های سیاه _ واریته مولد دانه سیاه، برگهائی باریکتر از واریته مذکور دارد. گلهای آن به رنگ گلی یا قرمز و روغن حاصل از دانه های آن دارای مصارف داروئی است. در عطر سازی و تهیه فرآورده های زیبائی نیز از آن استفاده بعمل می آید.
۳_ دانه های قهوه ای یا حنائی ، دارای ارزش کم است و واریته آن نیز از نظر کشت، چندان مورد توجه نیست.
متجاوز از ۲۰۰ نژاد از کنجد در بیرمانی پرورش می یابد و از بین آنها بر اثر گزینش ، ۲۰ نمونه مرغوب به دست آمد بطوری که نوع روغن و مقدار درصد آنها برسایرین مزیت دارد.درباره نویسنده

همکاری درفروش 1402 نوشته در فایل پرشین دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *