no-img
فایل پرشین

تیره سنبل الطیب – فایل پرشین


فایل پرشین

ادامه مطلب

DOC
تیره سنبل الطیب
doc
مهر ۲۱, ۱۳۹۷
حجم فایل: 21کیلوبایت
24,000 ریال
تعداد صفحات:17
24,000 ریال – خرید

تیره سنبل الطیب


تیره سنبل الطیب Velerianceae
گیاهانی عموماً علفی یکساله یا پایا، به ندرت به صورت بوته های کم و بیش چوبی و غالباً دارای ساقه های منشعب اند. عموماً برگ هایی متقابل، ساده یا لوبدار و یا منقسم به قطعات برگچه مانند و درهر حال استیپول دار دارند. گلهای آنها نر ـ ماده یا منحصراً دارای یکی از اجزای اصلی گل (پرچم یا مادگی)، پلی گام، شامل قطعات ۵ تایی و به رنگهای سفید، گلی و یا سفید مایل به زرد است که معمولاً به صورت گرزنهای دو سویه مجتمع می باشند. از اختصاصات ساختمانی گل این گیاهان آن است که اولاً دارای کاسه بسیار کوچک اند به طوری که گاهی عاری از آن به نظر می رسند و ثانیاً جام گل آنها غالباً لوله ای یا قیفی شکل و دارای پهنکی منقسم به لوبهای نامساوی و یا شامل دو لب متمایز است. ضمناً لوله جام گل در عده ای از آنها مانند Valeriana ها، قوزدار و یا دارای دنباله مشخص می باشد. مادگی این گیاهان اصولاً شامل سه برچه است ولی غالباً یکی از آنها به حالت زایا باقی می ماند که آن نیز محتوی یک تخمک اپی تروپ می باشد. دو برچه دیگر معمولاً فاقد تخمک باقی می مانند.
تعداد پرچمهای این گیاهان، روی طرح اصلی گل باید ۵ باشد ولی چون همیشه پرچم خلفی آنها از بین می رود، مجموعاً ۴ پرچم (حداکثر) در آنها مشاهده می گردد. عده ای از آنها نیز پرچمهای کمتر از ۴ و حتی یک پرچم دارند به طوری که مراحل تدریجی، کاهش تعداد پرچمها را می توان به خوبی در آنها مشاهده کرد. گرده افشانی در این گیاهان همیشه به کمک حشرات صورت می گیرد.
میوه آنها به صورت فندقه ای است که گاهی در انتها به یک دسته تار ختم
می شود و محتوی دانه های بدون آلبومن می باشد.
از نظر اختصاصات تشریحی، وجود غده های ترشحی به شرح زیر در انواع این گیاهان قابل توجه است:
۱- غده های ترشحی واقع بر روی پایه ای مرکب از چند ردیف سلول و رأس چندسلولی.
۲- غده های داخلی یک سلولی که در لایه چوب پنبه (assise subereuse) با در آندودرم ریشه جای دارند.
گیاهان این تیره بیشتر در نواحی معتدله نیمکره شمالی مخصوصاً منطقه مدیترانه و آسیا می رویند ولی در قاره آمریکا، بیشتر در نواحی واقع در نیمکره جنوبی مانند رشته جبال آندوشیلی پراکندگی دارند.
تعداد کلی گونه های آنها به ۴۰۰ می رسد که در ۱۳ جنس جای دارند. از جنس‌های مهم آن، Valerinna (دارای ۲۰۰ گونه)، Valerianella (60گونه) و Cantranthus (12گونه) را نام می بریم.
از بعضی از آنها، از قدیم الایام به عنوان ضدتشنج و یا تهیه اسانس استفاده به عمل می آمده است.درباره نویسنده

همکاری درفروش 1327 نوشته در فایل پرشین دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *